Butla gazowa w kamperze – plusy i minusy

Butla gazowa w kamperze to gorący temat.  Dzisiaj kilka słów o zaletach i wadach wykorzystania butli gazowej do zasilania kuchenki gazowej oraz opcjonalnie gazowego mini podgrzewacza wody. Temat wbrew pozorom wcale nie jest prosty.

Wyobraź sobie taką sytuację… Przygotowujesz się do wyprawy po Europie, kupujesz butlę gazową, przekraczasz granicę, zwiedzasz, cieszysz się odkrywaniem nowych miejsc. Po jakimś czasie, czasami nawet po upływie 30 dni od ostatniego napełniania butli okazuje się, że skończył Ci się gaz. Wiec postanawiasz wymienić butlę lub ją napełnić od nowa. I tutaj niespodzianka – okazuje się, że nigdzie nie możesz jej ponownie napełnić. W konsekwencji nie możesz korzystać z ciepłej wody i kuchenki do przygotowywania posiłków a butla gazowa w kamperze zajmuje tylko miejsce… Brzmi absurdalnie? A jednak to możliwe. Jedni z naszych gości mieli właśnie taki problem. Co zrobić, aby używać w vanie gazu, ale nie mieć kłopotu z jego uzupełnieniem gdy się skończy? Przeczytaj ten wpis.

Butla gazowa w kamperze – plusy

Dla wielu z nas oczywiste jest to, że najlepiej zasilać kuchenkę gazową z niedużej butli. Jest to proste rozwiązanie oraz tanie w eksploatacji. Butla wykorzystywana do zasilania kuchenki wystarcza nawet na miesiąc a koszt jej napełnienia jest stosunkowo nieduży. Podobnie wygląda sytuacja, gdy za pomocą gazu chcemy ogrzewać w vanie ciepłą wodę.

Koszt zakupu mini piecyka gazowego to około 700 PLN więc stosunkowo niewiele w porównaniu do np. podgrzewacza marki Truma tudzież innych podobnych przeznaczonych do caravaningu.

Zużycie gazu również jest nie duże. Sprawa z butlami gazowymi komplikuje się, gdy opuszczamy granicę swojego kraju.

Butla gazowa w kamperze – minusy

Problem w tym, że na terenie Unii Europejskiej nie ma identycznych butli gazowych. Różnią się one kształtem, co może być bardzo ważne gdy butla znajduje się w ciasnej szafce wykonanej na wymiar.

Ważniejsze natomiast jest to że, butle różnią się rodzajem przyłącza. Dla przykładu polskie butle posiadają gwint oraz zawór poniżej. Natomiast przyłącze w francuskiej butli nie posiada zaworu a jedynie tzw. szybko-złączkę. Właśnie z tego powodu nasi przyjaciele z Francji, którzy zwiedzili większość państw w Europie przez wiele tygodni nie korzystali z kuchenki gazowej – ponieważ nie byli w stanie napełnić/wymienić swojej francuskiej butli gazowej.

Tak wygląda butla gazowa naszych znajomych z Francji:

Francuska butla gazowe z kołnierzem przyłączeniowym na tzw. szybko złączkę. - zdjęcie 1 Francuska butla gazowe z kołnierzem przyłączeniowym na tzw. szybko złączkę. - zdjęcie 2

Butla gazowa w kamperze – optymalne rozwiązanie

Gdy decydujesz się na korzystanie z gazu w swoim vanie, najlepiej jest zamontować dedykowany zbiornik podobny do tego montowanego w samochodach na gaz. Taki zbiornik posiada uniwersalne przyłącze, do którego podepniesz się na stacji benzynowej prawie w każdym kraju. Podjeżdżasz na dowolną stację benzynową, tankujesz gaz jak do samochodu i gotowe.

Ponownie możesz cieszyć się ciepłym posiłkiem oraz gorącą wodą w kranie 🙂

Krzysiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *